ZMARŁ KS. JULIO CESAR WERLANG MSF (17.07.1965 – 20.03.2024) - DRUGI ASYSTENT GENERALNY

ur. 17.07.1965, zm. 20.03.2024

Rev. Ks. Julio Cesar Werlang MSF, II. Asystent Generalny, z Prowincji MSF w Ameryce Łacińskiej, dom zakonny: Dom Generalny w Rzymie, urodzony 17 lipca 1965, pierwsza profesja 15 stycznia 1989, święcenia kapłańskie 5 czerwca 1993, zmarł 20 marca 2024.

P. Julio Cesar Werlang MSF urodził się 17 lipca 1965 r. w Santa Cruz do Sul jako syn Gastao Fernando Werlang (już nieżyjącego) i Any Beatriz Coimbra Werlang. Miał 6 braci, z których dwóch nie żyje. Został ochrzczony w parafii Sao Joao Batista (Santa Cruz do Sul) l sierpnia 1965 r. Sakrament bierzmowania przyjął 10 listopada 1984 r. w parafii Zmartwychwstania, także w Santa Cruz do Sul/RS, diecezja Św. Jana Chrzciciela.

Następnie Julio Cesar przeniósł się do Porto Alegre, aby kontynuować naukę i pracę. Tam spotkał Misjonarzy Świętej Rodziny i po odpowiednim czasie rozeznania duchowego rozpoczął proces formacyjny w Prowincji Brazylii Południowej, w Passo Fundo/RS, gdzie studiował filozofię w latach 1985-1987. Ukończył rok nowicjatu w Porto Alegre i tam 15 stycznia 1989 złożył pierwsze śluby zakonne. Studia kontynuował w Instituto Missioneiro de Teologia (Santo Angelo/RS), gdzie w 1992 roku ukończył kurs teologii. Święcenia kapłańskie przyjął w swojej rodzinnej parafii 5 czerwca 1993 r. Był wówczas jednym z pionierów misji, którą Prowincja realizowała w Palmas, w regionie Amazonii.

W ci ągu 30 lat posługi kapłańskiej Ks. Julio Cesar pełnił funkcję wikariusza parafialnego i proboszcza w kilku parafiach: Palmas/TO, Cunha-Pora/SC, Santa Teresinha (Passo Fundo). Pracował także w Duszpasterstwie Powołaniowym Prowincji, w formacji postulantów i nauczaniu filozofii (Passo Fundo). Dążył do aktualizacji i kwalifikacji akademickich, uzyskując tytuł magistra, a następnie doktorat z filozofii wychowania. Pełnił także funkcję asystenta i sekretarza prowincjalnego, a przez trzy lata Przełożonego Prowincjalnego. Został wybrany na drugą trzyletnią kadencję, jednak wybór na stanowisko Asystenta Generalnego (październik 2013 r., jako trzeci asystent) zmusił go do przerwania kadencji w pierwszych miesiącach. W 2019 roku został ponownie wybrany na Asystenta Generalnego (jako drugi asystent).

Ks. Julio Cesar pochodzi ł z rodziny, w której występował problem nadciśnienia tętniczego i kłopoty z sercem, które to doprowadziły do śmierci jego ojca i jednego z dwóch zmarłych braci. Ks. Julio podjął pewne środki ostrożności, ale ostatnio martwiły go nawroty nadciśnienia. Dokładnie 19 marca uczestniczył jeszcze online w części, prowadzonego na żywo, programu otwarcia Roku Kapituły Prowincji MSF w Ameryce Łacińskiej. W porze obiadowej nast ąpił duży wzrost ciśnienia krwi. Jego współbracia z Domu Generalnego zadzwonili do lekarza rodzinnego, który go zbadał i przepisał lekarstwa. Wieczorem poczuł się lepiej. Następnego dnia wcześnie rano poszedł do kuchni, zrobił sobie coś do picia. Księdzu Patrice’owi, z którym się spotkał, powiedział, że czuje się lepiej i wrócił do swego pokoju odpoczywać. Kiedy nie pojawił się na obiedzie, współbracia z Generalatu wyważyli drzwi, weszli do jego pokoju i znaleźli go martwego w łazience. Dokładny czas jego śmierci nie jest znany. Lekarz z pogotowia powiedział, że nie żył od kilku godzin. Potwierdził to także lekarz rodzinny. Policja, która przybyła na miejsce zdarzenia, zapisała w swym raporcie, że Ks. Julio zmarł śmiercią naturalną (zawał serca lub udar).

Pogrzeb Ks. Julio odb ędzie się w Rzymie, w Kurii Generalnej, w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia lub po Wielkanocy, następnie zostanie poddany kremacji i pochowany w Brazylii. Niech spoczywa w pokoju.

Ks. Bogdan Mikutra MSF
Sekretarz Generalny