PIELGRZYMKA BRACI ZAKONNYCH PROWINCJI POLSKIEJ NA LA SALETTE

PIELGRZYMKA BRACI ZAKONNYCH PROWINCJI POLSKIEJ NA LA SALETTE

12-18 maja 2024

Ze sprawozdania Moderatora Formacji Ciągłej, ks. Pawła Olszewskiego MSF, z pielgrzymki braci zakonnych Prowincji Polskiej na La Salette w dniach od 12 do 18 maja 2024 r.:

Bracia zakonni w tym roku udali się na pielgrzymkę, do miejsc początków życia naszego założyciela ks. Jana Berthiera MS i jego wieloletniej  działalności.

W podróż do Châtonnay , do miejsca jego urodzenia oraz działalności na La Salette, gdzie spędził prawie 30 lat swojego życia, nasi bracia wyruszyli w niedzielę 12 maja 2024.

W pielgrzymce uczestniczyli następujący współbracia z naszego Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny: br. Mieczysław Proniewicz MSF, br. Jarosław Mówiński MSF, br. Andrzej Kamieński MSF, br. Dawid Jesiotr MSF, oraz Ks. Rektor Artur Winiarek MSF, Ks. Piotr Kemnitz MSF, (był tłumaczem i też przewodnikiem), Ks. Paweł Olszewski MSF moderator od formacji ciągłej kapłanów i braci zakonnych.

Pierwszym miejscem tej pielgrzymki był pobytu u naszych współbraci pracujących w Kloster Bronnbach w Niemczech. Podróż, tego dnia przedłużyła się o 2, 5 godziny. Mimo bardzo późnej pory dojazdu, współbracia przyjęli nas bardzo hojnie i rodzinnie. Był czas wspólnych rozmów. Następnego dnia razem w godzinach do południowych przeżyliśmy w niewielkim wymiarze czasu dzień skupienia. Przed południem pożegnaliśmy współbraci pracujących w Niemczech i udaliśmy się do Saint-Jean-de-Bournay, do wspólnoty międzynarodowej, która pracuje w pobliży miejscowości Châtonnay . Będąc w tej wspólnocie, poznaliśmy współbraci z Francji, Indonezji i Madagaskaru. Proboszcz tej parafii Fidel, ugościł nas, dom nie jest duży, a jednak każdy miał swoje miejsce do spania. Karimaty i śpiwory okazały się nie przydatne. Trzeciego dnia naszej pielgrzymki mogliśmy przeżyć Eucharystię w Kościele w którym nas założyciel był ochrzczony. Na Mszy Świętej pojawili się bracia i siostry ze stowarzyszenia, które w tej miejscowości zajmuję się propagowaniem kultu o naszym Założycielu. Po Eucharystii mogliśmy poznać tych ludzi. Oprowadzili nas po plebani, w której się spotykają, oraz gdzie znajduje się wiele przedmiotów od publikacji, strojów, zdjęć Ks. Jana Berthiera. Zaprowadzili nas też do domu w którym mieszkał. Zobaczyliśmy ten dom nie tylko zewnątrz. W kolejnych godzinach udaliśmy się do miejscowości Ars, gdzie jest pochowany proboszcz Św. Jan Vianey. Prosiliśmy przy Jego grobie, za nasze Zgromadzenie i o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Po dobrym nocnym odpoczynku, kolejny dzień rozpoczął się od Eucharystii, w parafii. We Mszy Świętej uczestniczyły miejscowe siostry zakonne bez habitowe. Tego dnia obraliśmy kierunek na La Salette. Udając się na miejsce objawień Matki Bożej Pojednawczyni Grzeszników, patronki naszego Zgromadzenia, odwiedziliśmy miejscowość Grenoble. Gdzie studiował i przyjął święcenia kapłańskie Ks. Jan Berthier MS. Dane nam było odwiedzić też miejscowość Corps, gdzie urodziła się Melania Calvat i Maksymin Giraud, dzieci które widziały Matke Bożą. Około godziny 1800 dotarliśmy do La Salette. Po zakwaterowaniu, udaliśmy się do grobu Założyciela. Było dość długo jasno, mogliśmy przyjrzeć się bliżej historii tego miejsca. W czwartek mieliśmy możliwość odprawienia Mszy Świętej, przy grobie naszego ojca Założyciela. Po obiedzie rozpoczął się czas osobistego spotkania z tym miejscem. Czas własnej refleksji modlitwy, adoracji, wędrówek po wzgórzach. Był to piękny czas. Wieczorem wspólnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie ku czci Matki Bożej z La Salette. W piątek z samego rana, po Mszy Świętej udaliśmy się w podróż powrotną do Polski. Zatrzymaliśmy się w Kloster Bronnbach na noc. Sobota była dniem powrotu do kraju i naszych domów zakonnych. Dziękujemy Bogu, że udało się to pragnienie zrealizować, dziękujemy też, że mogliśmy modlić się za nasze Zgromadzenia. Powierzać wszystkie Jego intencje przy grobie Założyciela i powierzać się Matce Bożej z La Salette.


(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Zdjęcia pochodzą z archiwum pielgrzymki