MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W GÓRCE KLASZTORNEJ

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W GÓRCE KLASZTORNEJ

16-17 i 23-24 marca 2024

Dużo więcej niż teatr…

To już 40 lat minęło, kiedy to w 1984 roku nasza parafia w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej podjęła piękną inicjatywę zorganizowania Misterium Męki Pańskiej, pragnąc w ten sposób upamiętnić tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Górce w dniach z 11 na 12 listopada 1939 roku. Tej tragicznej nocy do Paterka wywieziono 48 osób duchownych w tym 30 naszych współbraci Misjonarzy Świętej Rodziny, aby ze szczególnym okrucieństwem pozbawić ich życia.

Wielkie pomysły przerodziły się w wielkie dzieło na miarę wielkich misteriów w Europie. Od 1997 roku należymy do stowarzyszenia EUROPASSION. W tym roku występowaliśmy właśnie pod tą flagą pamiętając o wszystkich, którzy giną na frontach świata walcząc o wolność. W czasie misteriów modliliśmy się o pokój na całym świecie. Dzieląc chleb wieczernikowy pragniemy, aby chleba nie zabrakło nikomu, aby ten wystarczający pokarm był dostępny dla wszystkich.

W tym roku najstarsze sanktuarium Maryjne w Polsce (1079) w diecezji bydgoskiej, w czasie odgrywania Misteriów w Wielkim Poście odwiedziło blisko 8 tysięcy ludzi. Wraz ze swymi duszpasterzami przyjechali z różnych diecezji i parafii, aby zobaczyć i przeżyć to przedstawienie misteryjne zrobione z tak wielkim zaangażowaniem okolicznej ludności. 40 lat przedstawień pozwala na pełen profesjonalizm odgrywania poszczególnych scen przez przeszło stu osobową grupę aktorów. Dopracowany każdy element odgrywanej roli, włącznie z charakteryzacją i strojami, doskonałą muzyką Roberta Kanana oraz nagłośnieniem profesjonalnej firmy, pozwoliło na wtopienie się widza w każdą ze scen. Oprócz ponad stu osobowej grupy aktorów i wieloosobowej grupy technicznej było wielu tych którzy jako woluntariusze i służby porządkowe pomogli w przedstawieniu Misterium Męki Pańskiej. Pogoda nie była sprzyjająca przedstawieniom teatralnym, ale bliskość Chrystusa, w którego rolę wcielił się kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny oraz świadomość, że jest to coś więcej niż teatr, pozwoliło z całym przekonaniem i bagażem swoich intencji przeżyć ten trudny, ale bardzo owocny czas. Bardzo realistycznie przedstawione sceny ubiczowania oraz drogi krzyżowej wraz z ukrzyżowaniem na góreckiej golgocie pozwoliło wielu osobom przeżyć również swoje nawrócenie, aby podjąć tę trudną pracę nad fundamentem swojej wiary.

Zapraszamy serdecznie do Górki Klasztornej, Sanktuarium Maryjnego od 20 lat w diecezji Bydgoskiej już na następny rok 2025 na przedstawienie Misterium Męki Pańskiej.

Tekst ks. Janusza Jezuska MSF


Zdjęcia udostępnione przez organizatora