BRATERSKIE ŚWIĘTOWANIE W KAZIMIERZU BISKUPIM JUBILEUSZU 100-LECIA MSF W POLSCE

14-15 kwietnia 2021

W dniach 14-15.04.21 w Kazimierzu Biskupim Misjonarze Świętej Rodziny świętowali w braterskim gronie jubileusz 100-lecia pracy Zgromadzenia w Polsce. Trwająca pandemia ograniczyła zewnętrzne możliwości świętowania. W środę odprawiono uroczyste nieszpory z dziękczynieniem za 100 lat obecności w Polsce. W czwartek sprawowano w kościele seminaryjnym uroczystą Mszę św. dziękczynno-błagalną pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego J. E. Wiesława Alojzego Meringa.

Witając Księdza Biskupa Ksiądz Piotr Jacek Krupa MSF, Prowincjał Misjonarzy Świętej Rodziny, podkreślił, iż to właśnie na terenie diecezji Włocławskiej powstały w roku 1921 pierwsze w Polsce domy Zgromadzenia – Wieluń i Kazimierz Biskupi. Ogromną rolę odegrał w tym ówczesny Ordynariusz Diecezji Ksiądz Biskup Stanisław Zdzitowiecki, który z otwartymi ramionami przyjął nowych zakonników na terenie diecezji. Ksiądz Prowincjał przytoczył słowa zakonnego kronikarza, według którego była to postać „szlachetna i świetlana”.

W czasie homilii Biskup Wiesław Mering zwrócił uwagę na następujące kwestie: poczucie tożsamości wypływającej ze znajomości własnej historii, pierwszorzędna rola sprawowania Sakramentu Eucharystii w życiu każdego kapłana, prymat posłuszeństwa Bogu, ogromna potrzeba fundamentalnej pracy z rodzinami i małżeństwami, brak nowych powołań i przeżywany obecnie atak na Boga, Kościół a w szczególności rodzinę.

Na zakończenie Mszy świętej Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkowe świece z wizerunkiem św. Rodziny z Nazaretu i symbolem jubileuszu 100-lecia Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce. Świece te trafią do wszystkich domów zakonnych należących do polskiej prowincji Zgromadzenia.

W końcowym wystąpieniu Ksiądz Prowincjał złożył Współbraciom najlepsze życzenia i podziękował za wszystko, co czynią dla Boga, Kościoła i Zgromadzenia. Zwracając się do Księdza Biskupa, Ksiądz Piotr Jacek Krupa MSF zwrócił uwagę na to, jak ważna dla Misjonarzy Świętej Rodziny jest Diecezja Włocławska albowiem tu powstały pierwsze domy i tutaj też spoczywa wielu zmarłych członków Zgromadzenia.

Na znak podziękowania za przyjęcie 100 lat temu Misjonarzy Świętej Rodziny do Diecezji Włocławskiej Ksiądz Prowincjał w imieniu całej prowincji wręczył Księdzu Biskupowi wiązankę kwiatów.

(Zdjęcia są autorstwa Mateusza Dańczaka)