ODPUST MATKI KOŚCIOŁA W GÓRCE KLASZTORNEJ - OBCHODY 100-LECIA PRACY MISJONARZY ŚW. RODZINY W GÓRCE KLASZTORNEJ

ODPUST MATKI KOŚCIOŁA W GÓRCE KLASZTORNEJ - OBCHODY 100-LECIA PRACY MISJONARZY ŚW. RODZINY W GÓRCE KLASZTORNEJ

29 maja 2023

Rok 2023 to rok 100-lecia objęcia przez Misjonarzy Świętej Rodziny pieczy nad sanktuarium Matki Bożej Góreckiej w Górce Klasztornej. Obchody jubileuszu zainaugurowano 23.04.2023 dokładnie 100 lat po objęciu sanktuarium przez pierwszych Misjonarzy Świętej Rodziny, na czele z ks. Antonim Kuczerą MSF. Centralnym punktem obchodów roku jubileuszowego był główny odpust w sanktuarium, czyli Wielki Odpust ku czci Matki Bożej Góreckiej - Matki Kościoła, który w tym roku miał miejsce 29.05.2023.

Uroczysta suma odpustowa została odprawiona na placu objawienia. Mszy św. przewodniczył Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Wraz z nim koncelebrował bp Dariusz Kałuża MSF z Papui Nowej Gwinei, który wygłosił słowo Boże. Oprócz tego Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów zakonnych i diecezjalnych, na czele z ks. prowincjałem Piotrem Krupą MSF i całym zarządem prowincjalnym. Na placu licznie zgromadzili się wierni, wiele pocztów sztandarowych, młodzieżowa orkiestra dęta z Łobżenicy i liczni goście. Wśród gości był przedstawiciel Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, sekretarz stanu minister Grzegorz Piechowiak, pochodzący z regionu.
 
W homilii bp Kałuża m.in. zaznaczył, że wraz z objęciem przez Misjonarzy Świętej Rodziny opieki nad sanktuarium góreckim, to Matka Boże Górecka wzięła ich pod swoją opiekę.
 
Wśród podziękowań na koniec Mszy św. odczytany został list Pana Premiera.
 
Msza św. zakończyła się procesją eucharystyczną po góreckim gaju.
 
Uroczystości pełne były modlitwy, radości i ufności we wstawiennictwo i opiekę Matki Bożej Góreckiej.

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Autor zdjęć: ks. Janusz Jezusek MSF