PROJEKT KOSTKA W ZŁOTOWIE

Już po raz dziewiąty „Projekt Kostka” zgromadził w Złotowie kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski.

Ten jedyny w Polsce festiwal chrześcijańskiego hip-hopu odbył się w tym roku pod hasłem „Sukces”. „Zdecydowaliśmy się postawić na ten właśnie gatunek muzyczny, bo cieszy się on ogromną popularnością wśród młodzieży. Hip hop, z racji swojej formy, może być nośnikiem destruktywnych treści albo pozytywnych wartości, a tych zdecydowanie potrzeba moim uczniom” – powiedział ks. Adrian Piecuch MSF, do niedawna katecheta w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu.

Według Joanny Wawrzyniak z fundacji „Pro Publico”, „Projekt Kostka” to dziś bardzo potrzebna forma kontaktu z młodymi. „Poprzez kulturę hip-hopu możemy dotrzeć do tych, za którymi dzisiaj tęsknimy w Kościele, czyli do młodzieży. Dostępność, otwartość, bardzo wysoki poziom organizacyjny i życzliwa, wręcz rodzinna atmosfera sprawia, że młodzi chcą tu być” – powiedziała.

„Jestem tutaj pierwszy raz i zadziwia mnie atmosfera, która tutaj panuje – ludzie są dla siebie bardzo mili i czuję się, jakbyśmy się wszyscy znali. Na podobnych imprezach z udziałem moich kolegów jest zdecydowanie inaczej...” – podkreślała Agata, na codzień uczennica technikum samochodowego.

Obok koncertów takich gwiazd jak „Luxtorpeda” czy „Exodus 15” scenę zdominowali wykonawcy hip-hopu: Muode Koty, Anatom i Lucas Vuitton – laureat ubiegłorocznego przeglądu młodych talentów. W tym roku liczba uczestników podwoiła się, a poza nagrodą pieniężną zwycięzca otrzymał możliwość występu na Festiwalu „Chrześcijańskie granie” w kategorii „debiuty” oraz możliwość nagrania profesjonalnego teledysku.

Jak podkreślił ks. Adam Gaca MSF, organizatorom zależy, żeby młodzi z jednej strony rozwijali swoje pasje i spełniali marzenia, a z drugiej, aby relacja z Chrystusem stawała się ich największym sukcesem.

W piątek Anatom poprowadził dla młodzieży miejscowych szkół średnich spotkania o tematyce ewangelizacyjno-profilaktycznej. Ci natomiast, którzy zdecydowali się przybyć do Złotowa w sobotę, mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez niecodzienną instruktorkę – siostrę Marię Esterę Andrzejewską AM, która podzieliła się z uczestnikami historią swojego powołania „od hip-hopu do klasztoru”.

W czasie „Projektu Kostka” w pomieszczeniach przylegających do hali „Złotowianka” organizatorzy zorganizowali kaplicę z możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi i modlitwy wstawienniczej, a także „strefę dziecka” z atrakcjami dla najmłodszych. Projekt Kostka zakończyła wspólna niedzielna eucharystia. W homilii ks. Filip Manikowski MSF zauważył, że w oczach świata można nawet uchodzić za nieudacznika, jak to było w przypadku wielu późniejszych świętych, ale to w zjednoczeniu z Panem Jezusem młody człowiek odnosi największy sukces.

ks. Marek Gubernat MSF - Złotów / veticannews.va

FOTO: Weronika Poręba, Natalia Żak, ks. Rafał Ochojski MSF