30 ROCZNICA OBECNOŚCI MSF NA WYSPIE RAJSKIEGO PTAKA

15 – 17 listopada 2019 | Papua Nowa Gwinea

W tych dniach w Papui Nowej Gwinei odbyły się uroczystości związane z 30 rocznicą obecności Misjonarzy Świętej Rodziny na wyspie Rajskiego Ptaka.

Główne uroczystości odbyły się w Goroce. Wśród wielu atrakcji i ważnych elementów świętowania była oczywiście uroczysta Msza św. której przewodniczył ks. bp Darek Kałuża MSF. Ordynariusz diecezji Goroka. Miała miejsce zmiana wezwania parafii z MB Wspomożenia Wiernych na Świętej Rodziny, by jeszcze bardziej zaakcentować naszą obecność. Z tej też okazji zostały wykonane okolicznościowe stuły. Całe świętowanie nie mogło się obejść bez tradycyjnego mumu – czyli dania, którego głównym składnikiem jest świnia – bardzo cenna w PNG. Obecna była także ekipa filmowa z Polski dokumentująca całe obchody jak i pracę naszych misjonarzy.

Obecni byli także goście nie tylko z PNG, ale także i z Polski. Wśród nich ci, którzy jako pierwsi w 1989 roku przybyli na wyspę – ks. Włodek Burzawa MSF i ks. Stasiu Michalik MSF; a także ks. wicegenerał Marian Kołodziejczyk MSF i ks. wiceprowincjał Andrzej Tron MSF. Obecnie pracują tam: ks. Stanisław Banasiński MSF, ks. Bogdan Cofalik MSF (obaj od początku), ks. bp Darek Kałuża MSF, ks. Krzysztof Stachowiak MSF, ks. Adam Samsel MSF, ks. Darek Chabraszewski MSF, ks. Robert Ablewicz MSF, ks. Damian Szumski MSF, ks. Piotrek Michalski MSF (rektor). Ponadto w Papui na przestrzeni tych lat pracowali: ks. Stasiu Czarny MSF (pierwsza ekipa) ks. Kazik Świderski MSF, ks. Przemek Wieczorkowski MSF i br. Marian Kłodziński MSF. Mamy wielką nadzieję, że na tych nazwiskach lista obecności MSF w tym kraju się nie kończy...


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)