ZAPRASZAMY NA REKOLEKCJE, KTÓRYCH IDEĄ, MIEJSCEM I ZMAGANIEM BĘDĄ GÓRY. 16-23 CZERWCA 2018

ZAPRASZAMY NA REKOLEKCJE, KTÓRYCH IDEĄ, MIEJSCEM I ZMAGANIEM BĘDĄ GÓRY. 16-23 CZERWCA 2018

Góra Synaj była cała spowita dymem, gdyż Jahwe zstąpił na nią w ogniu... Jahwe zstąpił na górę Synaj - na jej szczyt. I wezwał Mojżesza na szczyt góry, a Mojżesz wstąpił. (Ex 19, 18-20)

Cała przyroda jest objawieniem, ale góry są nimi szczególnie. Objawiają mi Boga - raz w ogniu fascynacji, raz w chmurze trwogi. Za każdym jednak razem widzę w nich Twarz Boga, który jest Ojcem, Ojcem wszystkich i wszystkiego. Przede wszystkim gór. Nazwał przecież siebie w Starym Przymierzu „bogiem gór” (Romano Cornuto)

Kilka niepozornych szczytów w drodze na Górę Przemienia

Do zapatrzonych z tęsknotą w niebo i górskie w szczyty, od wielu lat wędrujemy razem górskimi ścieżkami i graniami zafascynowani majestatem Boga i gór. Te wędrówki w pogodę i niepogodę (bo pogoda w górach jest zmienna, tylko Bóg jest niezmienny) są dla nas okazją do osobistej medytacji i wspólnej modlitwy. I to one stały się impulsem do „górskich rekolekcji”. Proponujemy w czerwcu 2018 roku, dokładnie w dniach od 16 do 23 czerwca (zaczynamy w sobotę po południu, kończymy w kolejną sobotę obiadem ), rekolekcje, których ideą, miejscem i zmaganiem będą góry. Będziemy, jak to na rekolekcjach modlić się i wsłuchiwać w ciszy w głos Boga, tu nic się nie zmieni. Zmieni się miejsce i sposób, w jaki zorganizowane będą rekolekcyjne ćwiczenia.

Domem rekolekcyjnym będzie dom Księży Werbistów w Zakopanem (Małe Żywczańskie 22a), nie będziemy jednak spędzać czasu rekolekcji jedynie w zaciszu domu i kaplicy wyjdziemy w góry!!! Po porannej modlitwie liturgicznej Kościoła i Eucharystii (śniadanie oczywiście też jest przewidziane) codziennym punktem rekolekcji będzie spotkanie, na którym zaproponowane zostaną teksty biblijne do medytacji zgodnie z tematyką rekolekcji (o której za chwilę) i tak wyposażeni wybierzemy się samotnie na wędrówkę... Będziemy na nią mieli czas aż do godzin popołudniowych. O przewidzianej programem godzinie (będziemy dość skrupulatnie przestrzegać czasu) wracamy na wspólną obiadokolację, po której spotykamy się na wspólnym dzieleniu treściami odkrytymi w trakcie górskiej medytacji, które mogą być dla nas wspólnym darem. W wieczornym programie rekolekcji będzie jeszcze wspólna adoracja połączona z krótką medytacją związaną z tematem dnia i wspólny brewiarz. Kolacja już prywatna, w miarę potrzeb zmęczonych wędrowaniem ku Górze Przemienienia.

Nie jest wykluczone, że wyjedziemy z tych rekolekcji trochę zmęczeni nie tylko duchowo, ale i fizycznie. Zakładamy zatem, że osoby, które budować będą z nami rekolekcyjną wspólnotę dysponują kondycją niezbędną do codziennego wędrowania, bo żadnych planów „B” nie przewidujemy. Nie będzie to (co podkreślamy!!!) żadne
wyczynowe zdobywanie gór. Uczestnicy rekolekcji dostaną dokładny spis tras, których przejście wymaga lepszej bądź gorszej kondycji (jakiejś kondycji jednak wymaga), z zaznaczonym średnim czasem przejścia, miejscami, w których trzeba podejść w górę, także miejscami, w których można posiedzieć, odpocząć i zapatrzyć się w siebie i na góry... Nie będą to z całą pewnością trasy Tatr Wysokich, bo po pierwsze, koniec czerwca to jeszcze nie czas żeby się tam wybierać, po wtóre żeby się tam wybierać trzeba mieć górskie doświadczenie, a po trzecie to długie wędrówki, a w trakcie rekolekcji góry będą dla nas okazją do medytacji, a nie celem. Nie organizujemy wycieczki w góry, organizujemy rekolekcje. Termin rekolekcji jest związany nie tylko z porą roku, ale i specyficznym czasem: to ostatni tydzień zajęć szkolnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych - wycieczek już zasadniczo nie ma, a wakacyjnych turystów jeszcze nie ma. To czas kiedy na szlakach mało kogo się spotyka...

Tematyka rekolekcji jest związana z ich miejscem i charakterem - każdy dzień będzie medytacją nad jakimś „szczytem” , który - zmagając się z samym sobą - trudno nam zdobyć, ale w perspektywie Góry Przemienienia to dość niepozorne szczyty...

Liczba uczestników rekolekcji jest ograniczona i zamyka się w grupie dwunastu osób. Stosunkowo niewielka liczba miejsc jest podporządkowana tak możliwościom nowego domu rekolekcyjnego jak i charakterowi samych rekolekcji, zwiększenie tej liczby nie będzie możliwe. Rekolekcje przeznaczone są dla osób konsekrowanych - tak sióstr jak i braci (oczywiście także kapłanów zakonnych). Ponieważ proponujemy je po raz pierwszy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki będzie odzew. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na podane adresy mailowe. Będziemy na nie czekać do końca grudnia. Prosimy o przemyślane decyzje - chodzi o to, by niezdecydowani nie blokowali miejsc.

Będziemy chcieli na tych rekolekcjach zawiązać wspólnotę - prosimy wziąć pod uwagę, że wymagało to będzie od nas otwartości, w tym otwartości dzielenia się własnymi refleksjami. Po ustaleniu listy rekolektantów wszystkim zainteresowanym zostanie przesłany dokładny plan łącznie z wszystkim potrzebnymi informacjami natury logistycznej. Koszt rekolekcji zamknie się w kwocie 600 złotych (nocleg w domu rekolekcyjnym wynosi 50 złotych za dobę).

S. Joanna, Barbara Chyrowicz SSpS Ks. Marian Machinek MSF


Adresy mailowe:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.