PODNIESIENIE KOŚCIOŁA W ŚWIDRZE DO RANGI SANKTUARIUM I PEREGRYNACJA KOPII JASNOGÓRSKIEGO OBRAZU W PARAFII

PODNIESIENIE KOŚCIOŁA W ŚWIDRZE DO RANGI SANKTUARIUM I PEREGRYNACJA KOPII JASNOGÓRSKIEGO OBRAZU W PARAFII

20 listopada 2017 roku przy okazji peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Abp Henryk Hoser podniósł do godności sanktuarium kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. Biskup Kazimierz Romaniuk.

Naturalnej wielkości figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dzieło ucznia Xawerego Dunikowskiego, Władysława Jani, stoi na razie tuż obok tabernakulum. Poświęcona przez abp. Bronisława Dąbrowskiego jest darem rodziny Moisson z Francji. Do Otwocka dotarła 30 lat temu, w 100. rocznicę śmierci karmelitanki. Co miesiąc w świątyni pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze odprawiane są nabożeństwa z ucałowaniem świętej, a przed odpustem parafialnym, obchodzonym 1 października, odmawiana jest nowenna.

- To miejsce zasługuje na miano Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdyż od wielu lat istnieje tu jej kult. Świadczą o tym: kamień ołtarzowy konsekrowany w 1908 roku przez sufragana warszawskiego biskupa Kazimierza Ruszkiewicza, który znajdował się najprawdopodobniej w kaplicy domowej mieszczącej się dokładnie w miejscu stojącego kościoła, potwierdzone relikwie kości św. Teresy od Dzieciątka Jezus datowane na dzień 12 czerwca 1926 r., ale także konfesjonał z 1928 roku, który najlepiej poznał to miejsce i ludzi - mówi proboszcz parafii w Otwocku-Świdrze, ks. Marian Twardawa MSF.

20 listopada był podwójnym świętem dla jego parafian.

- Mogliśmy nie tylko gościć Maryję w kopii Jasnogórskiej Ikony, ale także przeżywać podniesienie do godności sanktuarium naszej otwockiej świątyni - cieszy się.

Dekret abp. Henryka Hosera odczytał podczas powitania obrazu Matki Bożej Częstochowskiej bp Kazimierz Romaniuk, pierwszy ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

"Kult św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Ziemi Otwockiej jest starszy od samej parafii i rozpoczął się już w latach trzydziestych XX wieku. Później, od chwili erygowania parafii przez Stefana Kard. Wyszyńskiego, Arcybiskupa Warszawskiego, w dniu 22 grudnia 1950 roku, kult ten rozwijał się jeszcze intensywniej. Od 1972 roku jego promotorami są księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny" - podkreśla w dekrecie abp Henryk Hoser, doceniając, że kościół w Otwocku-Świdrze stał się miejscem modlitwy o orędownictwo patronki misji katolickich, zanoszonej przez misjonarzy wyjeżdżających do pracy na wszystkich kontynentach.

Już 30 listopada planujemy przeniesienie czczonej w parafii figury do dolnego kościoła, gdzie powstanie także Muzeum Misji - zapowiada ks. Marian Twardawa MSF.

Jako uroczystość odpustową dla nowego sanktuarium diecezjalnego abp Henryk Hoser wyznaczył dzień liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 1 października. Jednocześnie związał z tą świątynią przywilej odpustu zupełnego dla pielgrzymów, którzy nawiedzą Sanktuarium. Kustosza sanktuarium zobowiązał do prowadzenia dokładnej kroniki, przechowywania pamiątek związanych z sanktuarium i gromadzenia dokumentów.


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)